6 Şubat 2017 Pazartesi

Analog Fotoğraf ve Duran Levinson


Afrika ve Asya kültürünün esintilerini bir araya getirerek moda ve belgesel arasındaki eserler ortaya koyan analog fotoğrafçı Duran Levinson, Lomography Magazin sitesi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Levinson, analog fotoğrafçılığı ve kariyerine dair sorulara yanıt verdi. Kadrajdan sitesi olarak bu keyifli röportajın bir kısmını sizin için derledik ve Duran Levinson'un analog fotoğraflarının da yer aldığı bir yazı hazırladık.


Film okulundan mezun olan Duran Levinson, film sektöründe yaklaşık 2 yıl çalışmasının ardından analog fotoğrafçılığa yöneliyor. Güney Afrika'da görüntü yönetmeni ve serbest kamera işlerinde çalıştıktan sonra zamanını 35mm fotoğrafçılıkta değerlendiren Levinson, okulda da 16mm ve 35mm filmler ile çalıştığı için bu konuda hiç zorlanmamış. Bu işi heyecan verici ve stresli olarak tanımayan Duran, işin ödülünün ise filmin bitmesi ve baskı anı olduğunu söylüyor.Portre fotoğrafçılığı ön plana çıkan fotoğrafçı, Asya gezilerinde moda portreleri üzerine çalışmalar yapıyor. Genellikle sıra dışı insanlarla çekim yapmayı seven Duran'ın fotoğraflarına da bu farklılık yansıyor. Geleneksel ve gündelik moda dergilerinin tipik modellerinden farklı modellerle çalışan Duran, bu çekimlerin spontane gelişmesinden bahsediyor ve yaptığı işin önemli bir parçasının da bu olduğunu düşünüyor.

 
Kendisi sokak fotoğrafçısı olarak tanımayan Duran, 2015 yılında Ruanda'da hazırladığı ''Ayrılmaz'' isimli fotoğraf derlemesi ile dikkat çekti. 21 yıl önce büyük bir soykırıma uğrayan bir ülke olan Ruanda'yı ziyaret etmek için davet edilen fotoğrafçı, burada birkaç hafta geçirdi. Leica Minilux model makine ile buradaki çekimlerini gerçekleştirdi.

Duran Levinson, röportajının sonunda ilham almayı, günlük rutinin bir parçası olarak tanımlıyor.

Röportaj, Lomography internet sitesinden alıntılanmıştır. Sanatçının kişisel internet sitesi üzerinden diğer fotoğraf çalışmalarına göz atabilirsiniz.

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KopyalaSitenize sayaç kodunu kurarak tüm koşulları kabul etmiş sayılırsınız Kullanıcı Sözleşmesi . Kaydet