1 Şubat 2017 Çarşamba

Bir Karede Birden Çok Anı Yakalamak

Stephen Wilkes Serengeti

Amerikalı fotoğrafçı Stephen Wilkes, çektiği etkileyici manzara kompozisyonlarıyla izleyicileri hayran bırakan kareler ortaya koyuyor. Çeşitli mekanlarda günden geceye geçerken sabit kadraj ile yüzlerce fotoğraf çeken Stephen Wilkens, çektiği fotoğraflardan en ilgi çekici olanları işliyor ve iki boyutlu durağan bir fotoğrafta uzay-zaman sürekliliğini keşfediyor.

Paris'teki Tournelle Köprüsü'nden, Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan'a, Venedik'in etkileyici su kanallarından Serengeti'deki vahşi hayata kadar birçok farklı mekanda çalışan Stephen Wilkes, bir fotoğraf için yaklaşık 15 ile 18 saat arasında makinenin başında kalıyor.

Life Dergisi tarafından 1996 yılında Romeo ve Juliet oyuncularının panorama görüntüsü isteniyor. Stephen Wilkes, panaromik bir fotoğraf yerine fotoğrafları ayrı ayrı çekiyor ve bunları keserek birleştiriyor. Bundan sonra fikrini geliştiren Wilkes, oldukça güzel fotoğraflar oluşturuyor.

 Stephen Wilkes'in ''Day to Night'' isimli portfolyosunda topladığı bu güzel fotoğrafların nasıl çekildiğini, ne gibi noktalara dikkat edildiği ve çekim sonrası sürecini anlattığı TED konuşmasını izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KopyalaSitenize sayaç kodunu kurarak tüm koşulları kabul etmiş sayılırsınız Kullanıcı Sözleşmesi . Kaydet