7 Şubat 2017 Salı

Instagram'daki 10 Türk Analog Fotoğrafçı


Instagram'da her anını paylaşanlardan profesyonel fotoğraflarını paylaşanlara kadar birçok farklı hesaba rastlamak mümkün. Özellikle mobil fotoğrafçılık adlandırılan yeni bir akımın gelişmesine katkı sağlayan Instagram'da analog fotoğraflar da görüyoruz. Fotoğrafçılığın teknolojiden uzak halini sosyal medya ile birleştirerek ilginç bir iş yapan Instagram'daki Türk analog fotoğrafçılardan 10 tanesini bu yazıda derledik. Hepsi birbirinden değerli, takip edilesi hesaplar.

Burcum Baygut


Instagram'da 500'den fazla gönderisi bulunan genç fotoğrafçı Burcum Baygut, genç yaşına rağmen başarılı fotoğrafları ile dikkat çekiyor. 1992 doğumlu Baygut, çekmiş olduğu fotoğrafların dışında Twitter ve Tumblr'da da eğlenceli yazılar paylaşıyor. Genç yetenek, eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde devam ediyor.

@burcumbaygut

Özde Karadağ


Lomography ile tanıdığımız Özde Karadağ, Instagram'daki başarılı analog fotoğraf hesaplarından birine sahip. 11 Nisan 1990 doğumlu Karadağ, Bilgi Üniversitesi'nde Görsel İletişim Tasarımı okuyor. 2009 yılında babasının Voigtländer makinesi ile fotoğraf çekmeye başlayan sanatçı, aynı yılın sonunda Lomography ile tanışıyor ve Türkiye'de 2 yıl boyunca ekipte görev alıyor.

@ozdekaradag

Elif Güney


Lisede katıldığı bir yarışma sonucu ile fotoğrafa olan ilgisi keşfeden Elif Güney, Instagram'daki başarılı genç fotoğrafçılardan biri. Flickr sitesinde de fotoğraflarını yayınlayan Güney, analog fotoğrafları ile beğeni topluyor.

@eliguney

Eylül Aslan


1990, İstanbul doğumlu fotoğraf sanatçısı Eylğl Aslan, İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı'nı bitirdikten sonra Berlin'e taşındı. Instagram'da takip edilmesi gereken fotoğraf hesaplarından birine sahip olan Aslan, annesinin kamerası ile 17 yaşında fotoğraf çekmeye başlamış.

@eyluelaslan

Ozan Mutlu Dursun


Kadir Has Üniversitesi'nde İletişim Tasarımı okuyan Ozan Mutlu, çoğunlukla porter fotoğraflarına yöneliyor. Analog fotoğrafın deneyselliğini seven Ozan Mutlu; moda, manzara ve nü fotoğraflar üzerine çalışmalar yapıyor.

@ozanmutludursun

Hülya Cömert


Fotoğraflarda kendi benliğini aradığını söyleyen Hülya Cömert, fotoğraf çekmeyi daha çok bisiklete binmeye benzeten başarılı isim, “Pedal basmaya devam ettiğim sürece nefes alabileceğimi düşünüyorum” diyor.

@hlycmrt

Akın Çetin


35mm ve film çekimleri ile ön plana çıkan sanatçı Akın Çetin, çektiği güzel kareleri Instagram'da da paylaşıyor. Fotoğrafçılığın yanında görüntü yönetmenliği de yapan Çetin, ışık ve gölge konusunda kendine has teknikler kullanıyor.

@akincetinn

Kübra Sağın


Analog fotoğraflarında sıkça kadın figürlerine yer veren Kübra Sağın, analog fotoğraf çekmenin heyecanlı bekleyişini sevdiğini söylüyor. Kübra, birçoğumuzun dert yandığı analog makine çetrefillerinin tutkunu.

@syndromestockholm

Gizem Akar


Çalışmalarını otoporteler üzerinde yoğunlaştıran Gizem Akari aldığı mimarlık eğitimini de görsel yeteneği ile birleştirmeyi ihmal etmiyor. Akar, hem Instagram'da hem de Flickr'da fotoğraflarını paylaşıyor.

@gizemakar

Öykü Öge


2009 yılında Lomography ile tanıştıktan sonra fotoğrafa olan ilgisini fark eden Öykü Öge, yıllardır evinde duran, kullanılmayan ve bozuk olan filmli bir makineyle fotoğraflar çekmeye başlamış. Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat Bölümü’nde eğitimini sürdüren Öykü, mutsuzluğu ve huzuru fotoğraflıyor. Genellikle kolaj tekniğini kullanan Öge, analog filminin bir ruhu olduğuna inanıyor.

@sleepingpillpls

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KopyalaSitenize sayaç kodunu kurarak tüm koşulları kabul etmiş sayılırsınız Kullanıcı Sözleşmesi . Kaydet