9 Şubat 2017 Perşembe

Photoshop Dersleri: Seçilen Bölgeyi Boyama


Photoshop, fotoğrafçılar için günümüzde olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Modern fotoğrafçılıkta rötuş yapmak, birçok fotoğrafçının başvurduğu bir yoldur. Photoshop'un katma ve maske araçları, fotoğrafçılıkla uğraşanların ilgi duyduğu bir konu olduğu için, Kadrajdan.com'da bununla ilgili derslere ulaşabilirsiniz.

Çekilen fotoğrafta tek bir konunun rengini değiştirme, belirli alanları netleştirmek veya kontrasını değiştirmek veya pozlamayı düzeltmek için Photoshop programını basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu yazıda yukarıda bahsedilen düzenlemeleri kolayca yapabilmeniz için gerekli anlatımlar mevcuttur.

1- Quick Mask Modu

Fotoğrafı Photoshop programında açıktan sonra Q tuşuna basıyoruz. Bu adım, Quik Mask moduna geçmemizi sağlıyor ve Quik Mask ikonunun üzerine çift tıklayarak açıyoruz. Açılan kısımda Selected Areas kısmını tıklayarak OK tuşuna basıyoruz.

2- Boyama

Brush aracını seçtikten sonra Foreground Color kısmını siyah yapıyoruz. Bu işlem, ön plan rengini siyah olarak ayarlamızı sağlıyor. Fırçanın yumuşaklığını, şeklinin ve opacitysinin ayarladıktan sonra görselde seçmek istediğimiz bölgeyi boyamaya başlıyoruz. Seçilen bölgeler, kırmızı olarak gözükecektir.

3- Seçimi Tamamlama

Seçili bölgelerin boyamasını tamamlanınca, Q tuşuna basarak boyalı kısmı seçili hale getiriyoruz. Burada seçtiğimiz alan dışında işlem yapacaksak; SHIFT, CTRL ve I tuşlarına basarak seçimi ters çevirebiliyoruz. Selecty > Modify komutunu izleyerek seçili bölgenin kenarlarını düzenleyebiliyoruz.

4- Maskeye Dönüştürme

Son aşamada seçilen bölgeyi bir katman maskesine aktarmamız gerekiyor. Katma paletinin hemen alt kısmında bulunan Create New Fill or Adjustment Layer butonuna tıklayarak düzenleme katmanımızı oluşturuyoruz. Artık seçilen bölgenin dışında kalan yer yer, maskelenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KopyalaSitenize sayaç kodunu kurarak tüm koşulları kabul etmiş sayılırsınız Kullanıcı Sözleşmesi . Kaydet