2 Şubat 2017 Perşembe

Ünlü Fotoğrafların Orijinal Halleri


Hemen hemen hepinizin denk geldiği, birer ikon haline gelmiş olan bazı ünlü fotoğrafların kırpılmamış halleri oldukça şaşırtıcı. Bugüne kadar orijinallerinden kroplanmış hallerini gördüğümüz fotoğrafların ilk çekildiği haller, alışmış olduğumuzun dışında birer algı yaratıyor.

Fotoğrafa müdahale etme konusu, hem çekim sırasında hem de çekim sonrasında bir tartışma konusu. Fotoğrafların çerçevelerine müdahale etmek, diğer uygulamalar düşünüldüğü zaman kabul edilebilir görünüyor. Peki ya bir fotoğrafı kırpmak, ne kadar farklı görmemize neden olabilir? Bu galeride yer alan fotoğrafların alıştığımız gibi croplanmış hallerinin yanında orijinal hallerini de göreceğiz.

Tank Man


Olay yerinden 800 metre uzakta, Pekin Oteli'nin altıncı katındaki balkondan çekilen fotoğraf, ''Tank Man'' olarak arşivlerde yerini aldı. Associated Press'ten Jeff Widener tarafından çekilen fotoğraf, birçok gazetenin manşetinde yer aldı. Nikkor 400mm 5.6 ED IF lens ve TC-301 teleconverter ile çekilen bu meşhur fotoğrafta Fuji 100 ISO renkli negatif kullanılmış.

The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts


The Beatles'ın Grammy ödüllü albüm kapağının çekildiği set ortamı. Peter Blake ve Jann Haworth tasarlanan bu sahne, Robert Fraser tarafından yönetildi. Fotoğrafı çeken ise Michael Cooper oldu. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albümünün bu fotoğrafı, oldukça beğenilmişti.

Dali Atomicus


1948 yılında Philippe Halsman tarafından çekilen ''Dali Atomicus'' isimli fotoğraf, Salvador Dali'nin tarzını oldukça güzel bir şekilde yansıtıyor. Çeşitli nesnelerin ipler yardımıyla havaya kaldırıldığı ve Dali'nin zıpladığı fotoğraf, oldukça etkileyici.

Napalm Girl


8 Haziran 1972 yılında Vietnam Savaşı sırasında çekilen ''Napalm Girl'' isimli fotoğraf, Pulitzer Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. AP fotoğrafçısı Nick Ut tarafından Trang Bang'te çekilen ve savaşın ikonu haline gelen fotoğraf, Güney Vietnam'da napalm saldırısıyla yaralanan 9 yaşında bir kız çocuğunun yolda çıplak halde koşmasını gösteriyor.

Igor Stravinsky


Arnold Newman tarafından 1946 yılında çekilen fotoğrafta besteci, piyanist ve orkestra şefi Igor Stravinsky bulunuyor. 20.yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen Igor Stravinsky'ın bir ikon haline gelmiş piyano başındaki fotoğrafı, fotoğrafta kullanılan crop faktörünün ne derece etkili olduğunu gösteren fotoğraflardan biri.

Che Guevara


Che Guevara'nın bu ünlü portre fotoğrafı, 5 Mart 1960 tarihinde Alberto Korda tarafından çekilmiş. 20.yüzyılın en önemli fotoğrafları arasında yer alan bu kare; baskılı, boyalı, dijital, nakışlı, dövme, ipek, heykel ve eskiz olarak birçok farklı şekilde çoğaltıldı. Küba'nın Havana kentindeki La Coubre patlaması mağdurları için yapılan bir anma törenine katılan karizmatik lider Che Guevara'nın bir ikon haline gelen fotoğrafı da burada çekilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KopyalaSitenize sayaç kodunu kurarak tüm koşulları kabul etmiş sayılırsınız Kullanıcı Sözleşmesi . Kaydet